O czym świadczy temperatura twojego ciała?

Owoce dobre na grypę

Owoce dobre na grypę

Kawa i jej pozytywny wpływ na zdrowie

Kawa i jej pozytywny wpływ na zdrowie

10 sposobów z całego świata na przeziębienie

10 sposobów z całego świata na przeziębienie

Temperatura ciała ludzkiego wynosi ok. 37 stopni – uważa się, że jej prawidłowa wysokość to 36,6 stopni. Nie zawsze jednak odchylenia od tej normy oznaczają chorobę. Temperatura może się zmieniać w zależności od pory dnia, a u kobiet również od fazy cyklu menstruacyjnego – wahania ciepłoty ciała w ciągu doby są normalnym zjawiskiem.

W pierwszej fazie cyklu miesięcznego u kobiety ma miejsce obniżenie ciepłoty ciała; na termometrze może pojawić się niewiele ponad 35 stopni. Z kolei po owulacji zdarza się, że wskaźnik przekracza 37 stopni. Jeśli wysokoa temeratura utrzymuje się długo (powyżej 12 dni od owulacji), może to świadczyć, że… kobieta jest w ciąży! Jeśli kobieta nie została zapłodniona, temperatura spada i pojawia się krwawienie menstruacyjne.

Najniższą temperaturę zaobserwujemy około godz. 5 rano (od 35,5 do 36,2 stopni), najwyższą natomiast – przed godz. 18; może ona wtedy wynosić nawet 37,2 stopni.

Dlaczego temperatura się zmienia?
Temperaturę naszego ciała kontroluje złożony system termoregulacyjny. Główny ośrodek kontroli temperatury znajduje się w podwzgórzu; części mózgu odpowiedzialnej za automatyczne działanie ciała.

Aktywne wydzielanie ciepła wewnątrz ciała ma miejsce w wątrobie – jest skutkiem przetwarzania substancji pokarmowych – oraz podczas aktywności mięśni; po dużym wysiłku temperatura ciała może wzrosnąć o 0,5 stopnia. skóry. Inną przyczyną większej utraty ciepła jest odparowywanie wilgoci ze skóry oraz Utrata ciepła następuje bezpośrednio przez skórę i zwiększa się, kiedy temperatura otoczenia jest niższa niż temperatura mała wilgotność. Znaczna część ciepła jest tracona podczas wydalania moczu, wypróżniania i wydychania powietrza.

Jeśli kresek przybywa…
Gdy pomiar temperatury wskazuje więcej niż 36,6 stopni, nie musimy od razu się martwić – niekoniecznie musi to oznaczać chorobę. Lekko podwyższona temperatura, która nie przekracza 38 stopni, to tzw. stan podgorączkowy – u człowieka występuje w sytuacji, kiedy temperatura wynosi między 37 a 38 stopni. Dopiero temperaturę powyżej 38 stopni uznaje się za gorączkę. U noworodka sygnałem alarmowym jest temperatura przekraczająca 37,5 stopni.

 

Źródło: Zdrowie i fitness

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.