Kiedy przedawniają się wykroczenia i przestępstwa skarbowe

skomentuj

Kara za pierwszy czyn zasadniczo przestaje grozić po roku od jego popełnienia, a za drugi – w zależności od wagi wykroczenia lub przestępstwa skarbowego, po 5 lub 10 latach. O kwalifikacji decyduje kwota uszczuplenia należności publicznoprawnej.

Publikacja: 5 kwietnia 2013, 07:22
Aktualizacja: 5 kwietnia 2013, 07:27

  • -
  • A
  • A
  • A
  • +


Komentarze

0

‚;

}

document.write(s);
return;
}

google_ad_client = „pub-6429494228713105″;
google_ad_slot = „6723603572”;
google_ad_width = 300;
google_ad_height = 250;
google_ad_output = ‚js';
google_max_num_ads = ‚1’;
google_feedback = ‚on';
google_language = ‚pl';


Czy przestępstwo przedawni się po 2 latach

Przed dwoma laty mój były szef zaniedbał sprawę poboru zaliczek podatkowych dużej wartości od części pracowników i powinien odpowiadać karnie. Czy można już mówić o przedawnieniu tamtego przewinienia?

Czy ważny jest moment popełnienia czynu

Spierałem się z doradcą podatkowym, od kiedy liczy się bieg przedawnienia przestępstwa skarbowego. On twierdzi, że od popełnienia czynu, a nie od efektu finansowego, jaki spowodowało przestępstwo. Czy ma rację?

Czy liczy się kwota uszczuplenia

Znajomy nie rozliczył się z fiskusem z podatku. Czy wysokość zobowiązania – w tym przypadku ok. 3 tys. zł – ma znaczenie dla kwalifikacji zabronionego czynu jako przestępstwa lub wykroczenia i w konsekwencji dla ustalenia okresu przedawnienia karalności?

Czy sprawca wykroczenia czeka tak długo jak przestępca

Kontrahent musi się liczyć ze stwierdzeniem wykroczenia, jednak nie przestępstwa. Zdaje sobie sprawę, że karalność wykroczenia ustaje wcześniej niż przedawnienie się przestępstwa. Czy grozi mu kara po półtora roku?

Czy można zapomnieć o rachunkach z 2006 roku

Dopiero kilka tygodni temu, przygotowując się do rozliczenia z podatku dochodowego od osób fizycznych za 2012 rok i przeglądając stare rachunki, zorientowałam się, że nie miałam podstaw do wykorzystania ulgi w 2006 roku. Otrzymałam wtedy niewielki zwrot nadpłaty i wstyd mi, bo to była moja ewidentna pomyłka, ale chyba można już mówić o przedawnieniu?

Czy grzywnę za wykroczenie określa się kwotowo

Firma mojego szwagra ustrzegła się kary za wykroczenie skarbowe, ponieważ po roku nastąpiło przedawnienie. Chodziło o nieznaczną pomyłkę w rozliczeniach podatkowych. Czy mogłaby mu grozić wysoka kara?

Czy termin przedawnienia zobowiązania jest bez znaczenia

Czy okres przedawnienia w przypadku przestępstwa to wyłącznie 5 lub 10 lat i bez znaczenia są terminy obowiązkowych wpłat należności, których zaniedbania dotyczy zabroniony czyn?

Czy bieg przedawnienia liczy się od powstania długu celnego

Przedstawiciele dwóch firm sprowadzających do Polski artykuły elektrotechniczne zastanawiają się, kiedy zaczyna się początek biegu przedawnienia w przypadku przestępstw powodujących powstanie długu celnego. Czy jest to dzień powstania tego długu?

Czy okres przedawnienia może się wydłużyć

Firma jest na granicy przedawnienia swojej sprawy i liczy na wykorzystanie tej możliwości do uniknięcia kary. Gdyby jednak urzędnicy wszczęli przeciwko niej postępowanie, to czy należy liczyć się z przedłużeniem okresu przedawnienia?

Czy czas na wykonanie kary także może ustać

W stosunku do przedsiębiorcy z mojej miejscowości orzeczono wykroczenie i konkretną karę, jeszcze niewyegzekwowaną. Podobno w przypadku wykroczenia skarbowego przedawnienie może dotyczyć również terminu wykonania tej kary. Czy to prawda?

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji poznasz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. Zobacz artykuł w elektronicznej wersji eDGP: Kiedy przedawniają się wykroczenia i przestępstwa skarbowe.

‚;
s += ”;
if (google_ads.length == 1) {
s += ‚

‚;
} else if (google_ads.length 1) {
s+=’

‚;
}
s +=’

Źródło: Zdrowie i fitness

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.